Menu
in

Saç Boyası Nasıl Akıtılır?

Saç Boyası Nasıl Kusturulur?

Her zaman saçlarımızda istediğimiz tonu yakalayamayabiliyoruz maalesef. Hayal ettiğimiz saç renginden bambaşka bir renk ile ayna da karşı karşıya kaldığımız olmuştur hepimizin. Bazen işi hemen telaşa verip yeni bir boyama işleminde çözümü aramış bazen de o saçın akması için ayları devirmişizdir. Saçınızdaki o renkten kurtulabilirsiniz kimyasal işlemlerle elbette, ama önemli olan doğal yöntemlerle saç boyasını akıtmak ve saça hiçbir zarar vermeden yola devam etmek. Saçtaki boyanın akması için ne yapılmalı sorunun en zararsız cevaplarını araştırdık, umarız işinize yarar.

Saçtaki boyanın akması için ne yapmalı?

Bahsedeceğimiz tüm yöntemler doğal ancak, siz  ister önerdiğimiz yöntemler isterseniz, kuaför yöntemleriyle saçınızı açmış olun kesinlikle her uygulama sonrası saç bakım maskesi uygulayın. ”Tüm saç sorunları için doğal saç maskesi önerileri” yazımızda, saç sorunlarına göre uygulanması gereken kürlerden bahsetmiştik. Oradan faydalanabilirsiniz. Gelelim saç boyası akıtma yöntemlerine.

Saçtaki Boyayı Akıtmak İçin Yöntemler

Kepek Şampuanı ile Saç Boyası Akıtmak

Saç boyası akıtmak için oldukça etkili bir yöntem kepek şampuanlarıdır. Ancak öyle sihirli değnek etkisi beklememenizi öneririz. Birkaç ton açılacak saçlar için uygulanabilir. Üzerinde ‘’’kepeği önler’’ yazan her şampuanla denemeyin ama. Saç boyası nasıl akar sorusuna oldukça ilginç bir cevap gibi gelebilir ama denemenizde fayda var 🙂 Kepeği önlediği bilinen markalardan satın alacağınız şampuanla saçlarınızı yıkayın ve sıcak su ile durulayın. Belirli aralıklarla yapmanızı öneririz. Kepek şampuanları saç diplerini arındırıcı özelliğe sahip olduğundan saçınızı kurutabilir. Dilerseniz öncesinde zeytinyağı ile saçlarınızı nemlendirebilirsiniz.

Limon ile Saç Boyası Akıtmak

İçerdiği asit ile limon, saçtan boya akıtmak için bir başka yöntemdir. Limonla saç boyasını akıtmak için saçlarınızı limon suyu ile durulayıp yarım saat kadar bekletin. Sonra tekrar saçlarınızı iyice durulayın. Güçlü bir saç açıcısıdır ayrıca. Doğal Yöntemlerle Saç Rengi Açma yazımızda enine boyuna bahsetmiştik. Ha yok açılmasın diyorsanız limonu uyguladıktan sonra geçireceğiniz bekleme süresi güneşin altında olmasın. Saçtan boya akıtmak ile saç rengini açmak için farklı yöntemler gerekir 😉

Sıcak Su ile Saç Boyası Akıtmak

Sıcak su yüzyıllardır bilinen, saç boyasını akıtmada uygulanan bir yöntemdir. Ama hemen sonuç vermesini beklemeyin. Her duşunuzda saçlarınızı sıcak su ile yıkayacak ve yavaş yavaş açıldığını gözlemleyeceksiniz. Ama derseniz ki sıcak su saça zararlı değil mi? Evet, zararlı o nedenle çok abartmayın siz. Saçtan boya akıtmak isterken yanmayın.

Beyaz Sabun ile Saç Boyası Akıtmak

Saç boyası silici özelliği olan beyaz sabunun siyah saçı bile başarılı bir şekilde akıttığı söyleniyor. Oldukça arındırıcı bir sabun olduğu için rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Sabunun kurutucu özelliğini de hesaba katarak her uygulama sonrasında saçlarınızı kremleyip, yumuşak kalmalarını sağlayabilirsiniz. Saçtaki boyayı akıtmak için sabunla saçınızı bir güzel köpürtüp bir süre saçta o köpüğü beklettikten sonra durulayarak uygulayabilirsiniz.

C Vitamini ile Saç Boyası Akıtmak

Saç boyası akıtmak için bitkisel çözüm arayanlar için güzel bir yöntem de C Vitamini ile saç boyası akıtmak. Saçı besleyen, yumuşatan C Vitamini rengini akıtmak için de oldukça iyi bir yöntem. Zaten saç rengi açma yöntemleri arasında da bulunmakta. Ama bu kez farklı bir uygulama gerçekleştirmeniz gerekiyor. Eczaneden aldığınız C vitamini kapsüllerinden 10 yada 15 adet kadar ezin. Ezdiğiniz kapsüllere kepek önleyici şampuanı ekleyin. (Dilerseniz saç bakım yağınızı da koyabilirsiniz isteğe kalmış) Bu malzemeleri iyice karıştırın ve saçınızın tüm bölgelerine yedirin. Kırk beş dakika bir saat kadar bekletip durulama işlemine geçin. Saç boyası akıtıcı bu yöntemin güzelliği hiçbir zararı olmaması. Ayrıca yorumları okuduğumuzda çok şaşırdık. Saç boyası akıtmak bir yana siyahtan sarıya dönenler bile varmış.

Saç Boyası Silici Ürünler ile Saç Boyası Akıtmak

Piyasada saç boyası silici ürünler mevcut. Ancak saça zarar vermeyenleri araştırıp uygulamanızı öneririz. Zaten saç yıpratıcı bir işlemden geçmiş, daha da yıpratmak boyayı akıtsa da ciddi hasarlara yol açabilir. DeColor System’in saç boyası silici ürününü deneyebilirsiniz. Uygulayanlar memnun kalmış. Ürün renk açıcı değil, boya silici yani saç boyası akıtıcı bir ürün. O nedenle saça zarar vermiyor anladığım kadarıyla. Bir diğer özelliği de son uygulana boyayı silmesi. Saç boyası nasıl akar diyenler için fiyatı uygun bir seçenek, denemeye değer.

Karbonat ile Saç Boyası Akıtmak

Saçtaki boyanın akması için ne yapmalı diyorsanız karbonat saçların hızırı desek yeri herhalde. Saç boyası akıtmak için karbonat doğal ve pratik bir yöntemdir.  Saç problemlerinden bakımına her yerde karşımızda. Ancak ne amaçla kullanılacağına göre uygulanma yöntemi de değişiyor tabii. Karbonatla saç boyası akıtmak için şampuanınıza üç çay kaşığı karbonat ekleyebilirsiniz. Saçınızı yıkadıktan sonra on beş dakika kadar bekletip durulama işlemine geçin.

Siyah saç boyası nasıl akıtılır?

3 adet limonun kabuklarını rendeleyin. 2 bardak suda kaynatın. Soğuduktan sonra  saçlarınıza uygulayarak 1 saat kadar bekletin. Sonrasında ılık su ile durulayabilirsiniz. 2 haftada bir bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

Siyah renk koyu olması sebebiyle kimyasal kullanmadan çıkması en zor renktir. Siyah saç nasıl akar sorusunun cevabı piyasada satılan saç açıcı şampuanlar olabilir. Fakat kendi başınıza uygulamak riskli ve zor olabilir. Bir arkadaşınızdan yardım alabilir ya da kuaförünüze gidebilirsiniz.


Saçtan boya akıtmak boyamak kadar kolay değil elbette 🙂

Saçtaki boyayı akıtmak ile ilgili bazı özel noktalar

  • Eğer kendi saç renginiz açık ve üstteki boya koyu ise akıtma işlemi daha kolay ve başarılı olacaktır.
  • Saç boyası saçınızda uzun zaman kaldıysa ve pek çok kez aynı renge saçınızı boyadıysanız saç boyası akıtmak işi sizi zorlayabilir.
  • Daha önce kuaförde saçlarınızı kimyasallar ile açtırdıysanız saçtan boya akıtmak daha zor olur.
  • Ve saç boyası akıtma işleminden sonra ortaya çıkan sonuç sizi pek memnun etmeyebilir. Fakat iyi haber mevcut renkten daha açık bir renk istiyorsanız tekrar sevdiğiniz renge boyayabilirsiniz

Saçtaki boya nasıl akıtılır veya saç boyası nasıl kusturulur diye merak edenler için hiçbir kimyasal içermeyen yöntemleri derledik. Saç boyası akıtmak için en uygun gördüğünüz yöntemi deneyebilirsiniz. Evde uyguladığınız doğal yöntemlerin saçınıza zararı olmayacaktır.

Cevap bırakın