Menu
in

Saçlarının neden uzamadığını öğrenmek ister misin?

Saçlarım neden uzamıyor?

Saçların uzamaması için farklı sebepler olabilir. Bunlar arasında dengesiz beslenme, çevresel faktörler, saç derisi sorunları gibi maddeler sayılabilir. Saç bakımında süreklilik ve saçlarınıza iyi davranmak esastır. Saçlara iyi davranmak derken, yıkama kuralları, fırçalama, kurutma, şekillendirici kimyasallar ve ısı ile şekil veren aletlerin kullanımını kastediyoruz. Bu saç yanlışları yüzünden yorgun düşen saçlarınızın hızlı uzamasını beklemek haksızlık olur. Ve saç uzatan şampuan önerisi aramak yerine bu sorunu kökten çözmenin yollarına bakmak lazım.

Saçım uzamıyor diyenler burada mı?

Saç uçlarındaki kırıklar yüzünden sürekli kestirip sonra da uzamıyor diye şikayet edenlerden misiniz? İşe önce bu sorunu çözmekle başlayalım o halde…. Kırık saç uçları büyük ihtimalle saç şekillendirmede kullandığınız ürünler ve yanlış saç rutinler olabilir. Banyodan sonra ıslak saçlarınızı taramak, çok sıcak su ile yıkamak gibi uygulamalar saçlarınıza zarar verir.

Nefes alan saç derisi

Saç deriniz sağlıklı ise saçlarınız da sağlıklı olur. Saç köklerimiz nefes almıyorsa, yani toz,kimyasal ürün kalıntıları ve kepek gibi sorunlar yüzünden tıkalı ise saçlarımızın uzaması yavaşlar. Bunun için arındırıcı şampuanlardan yardım alabilirsiniz. Saç diplerini arındırmak için uygulanabilecek en kolay yöntem ise sirkedir. Evet yanlış duymadınız doğal içerikli, organik elma sirkesi ile her banyodan sonra saçlarınızı durulamak hem saç köklerinizi arındıracak hem de parlak saçlara sahip olmanızı sağlayacaktır. Spreyli bir şişe içerisine yarı yarıya su/sirke karıştırın. Her duştan sonra saç köklerinize sprey yardımı ile sıkın. Kokusu kısa sürede uçup gidecektir. Su ile karışmış olduğundan durulamanıza da gerek olmaz. Ama koku konusunda hassassanız 5 dakika sonra durulayabilirsiniz.

Yanlış beslenme

Yediğimiz besinlerden aldığımız vitamin ve minareller vücudumuzun her yerinde olduğu gibi saçlarımızda da etki sağlar. Günlük diyetinizde yeteri kadar sebze, meyve, protein ve kalsiyum aldığınıza dikkat edin. Örneğin B7 vitamini açısından zengin bir beslenme saçlarınızın ihtiyacı olan biotini sağlar ve saçların hızlı uzaması gerçekleşmiş olur.

Yoğun stres

Sıkıntılı bir dönemden geçiyorsanız vücut stres altındaysa bu tüm yaşantınıza etki ettiği gibi saçlarınızın da sağlığını kaybetmesine sebep olabilir.

Eğer tüm bu sorunları hallettiyseniz şimdi saçlarınızı en hızlı şekilde nasıl uzatırsınız ona bakalım.

Evde uygulanabilecek doğal malzemeler ile yapılmış saç bakım kürleri size bu konuda yardımcı olabilir. Hem kısa sürede hazırlanır hem de çoğu saç maskesi evde her zaman bulunan basit ama etkili malzemelerden oluşur. Yumurta, zeytinyağı, bal, muz, soğan gibi gıda maddeleri vücudumuzun beslenmesi kadar saçlarımızın sağlığı için de önemli faydalar sağlar.

Soğan suyu ile saç uzatma hakkında hazırladığımız bu yazımızı inceleyebilirsin.

Yine bu yazımızda saç uzatma ile ilgili yöntemler hakkında epey bilgi var.

Eğer evde saç maskesi hazırlamak sizin için yorucu ve zor geliyorsa hazır saç bakım ürünleri de kullanabilirsiniz. Bir çok markanın her türlü saç sorunu için piyasaya sürmüş olduğu ürünler var. Saç tipine, özelliğine ve şu andaki saç sorununuza uygun olan farklı markaların ürünlerini ve fiyatlarını inceleyin.

Daha kolay bir yol izlemek isterseniz de kuaförünüze danışın. Sürekli gittiğiniz ve saçınızı tanıyan bir kuaförünüz varsa, salonda size uygulayacağı bakım ürünleri ile saç sorunlarınızı çözebilirsiniz.

 

 

 

Cevap bırakın