Menu
in

Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri

Saçlarımız önemli, değerli ama bir o kadar da hassastır. Çevre koşulları, yanlış ürün kullanımı ve kimyasallar gibi dış etkenler, stres, üzüntü, hastalık veya yanlış beslenme gibi iç etkenlerden çok çabuk etkilenir. Saç dökülmesi, yıpranması ve yavaş uzaması gibi problemler bu etkenlere bağlı olarak gelişen tepkilerdir. Ve aslında hepsi bir saç derisi problemidir. Saçların hızlı uzaması için ilk koşul sağlıklı bir saç derisine sahip olmaktır. Nefes alan saç kökleri sağlıkla ve hızlı uzar. Her gün saç yıkamak, fazla sıcak su ile yıkamak, sürekli toplanan saçlar, kimyasal ürünlerin kullanımı gibi konular saçımızın hem tellerine hem de köklerine zarar verir. Saçlarım çabuk uzamıyor diyorsanız bu bilgiler de aklınızda bulunsun 😉 Şimdi gelelim hızlı saç uzatma yöntemleri ile ilgili tüyolara…

Bir anlık karar ile saçlara vurulmuş makaslar ve sonrasında saçı eski boyuna getirebilmek için verilen uğraşlar. Ya da daha tanıdığı; saç kırıklarını aldırmadan geçen uzun zaman üzerine kuaför yolu tutup bir tutam saç ile eve geri dönüşler. Hepimizin bir dönem başına en az bir kez gelmişlikleri vardır mutlaka. Kadınların ortak bir derdi haline gelen hızlı saç uzatma yöntemlerini sizin için araştırdık. Onun dışında saçların uzamasına engel olan ve saç bakımında yapılan hataları listeledik. Sanıyoruz hepsi uygulandığında hayal edilen uzun ve sağlıklı saçlara ulaşmak çok kolay olacak!

Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri

Saç Bakım Yağları

Öncelikle sağlıklı bir şekilde saç uzatabilmek için saç derinize iyi bakmanız gerektiğini bilmelisiniz. Özellikle saç kurulukları saç uzamasına engel olur. Bunun için saç bakım yağları ile saçınıza bakım yapabilirsiniz. Kırıklarla birlikte uzayan saçların son kaderi kesilmeleri olacağından; saç bakım yağları ile beslediğiniz saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzamalarını sağlayabilirsiniz. Saç uzatma yöntemleri evde kolaylıkla uygulanabilen seçenekler ile artık çok kolay…Beş dakikalık bakım kürlerini saçınıza uygulayıp sıcak bir havlu ile kompleks yaptıktan sonra durulamaya geçebilirsiniz.

Arındırma

Saçlarınıza her ne uygularsanız uygulayın son yapmanız gereken şey iyi bir arındırma işleminden geçirmek olmalıdır. Saç dipleri kan yolu ile beslenirken, uçlardan hava alır. Bu sebeple saç diplerinde kalan şampuan vb. şeyler saçlarınızın uzamasına engel olur. Saçların çabuk uzaması için hem ılık bol su ile durulamalı hem de ayrıca arındırıcı bakım yağlarından faydalanmalısınız.

Saç Kırıkları

Saç kırıklarını düzenli bir şekilde aldırmak saçlarınızın uzamasını hızlandırır. Kırıkları kestirmediğinizde diplere doğru hızlı bir şekilde ilerler. Buna engel olmak için belirli aralıklarla saç uçlarınızdan kırıkları temizletmelisiniz. Saçların ayda 1,5 cm uzadığını düşünürsek;

Saç Diplerine Masaj

Her banyonuzda saç diplerinize parmak uçlarınızla masaj yaparak kan dolaşımını hızlandırabilirsiniz.

Beslenme

Dışarıdan yapacağınız bakımlar kadar, beslenmenizin de sağlıklı saç uzatma sürecinde çok etkili olduğunu bilmelisiniz. Özellikle protein ağırlıklı bir beslenme programı ile saç dökülmelerini azaltıp, hızlı bir şekilde saçlarınızın uzamasını sağlayabilirsiniz.

Saç Uzamasını Yavaşlatan Etkenler

Saçları tırnak uçları ile yıkamak

Saçlarınızı tırnaklarınızı kullanarak yıkama gerçekleştirdiğinizde saç diplerinde tahribat oluşumuna yol açarsınız. Tahribatlar ise; saçı döker ve saç uzamasını engeller. Saç diplerine hasar vermemek için; parmak uçlarınızla masaj yaparak saçlarınızı yıkamanız gerekmektedir. Böylece saç diplerindeki kan dolaşımını arttırmış ve hızlı saç uzatma için önemli bir adıma atmış olursunuz.

Sıcak Su ile Saç Yıkamak

Aşırı sıcak su ile saçları yıkamak; saçlarınıza tahmin edebileceğinizden çok daha fazla zarar verir. Canlılığını yitiren saçlarınız dökülmeye başlar ve yavaş uzar. İdeal olanı ise ılık bir suyla yıkama işlemini gerçekleştirmektir.

Saç Diplerine Saç Kremi Temas Ettirmek

Saç kremleme işlemini yalnızca saç uçlarınıza gerçekleştirmelisiniz. Saç diplerine temas eden saç kremi; saç köklerinize zarar vererek saçlarınızın uzamasına engel olur.

Saç uzatma yöntemleri evde uygulanabilir!

Saçların hızlı uzaması için evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz tarifler var. Doğal malzemelerle saç uzatma yöntemleri hem kolay hem de maliyeti düşük olacaktır. Her mutfakta bulunabilecek yumurta, bal, zeytinyağı, sirke, patates (evet yanlış duymadınız patates :)), soğan gibi gıdalar işe yarar. Saç uzatma yöntemleri evde uygulanabilecek tariflerle artık daha kolay..

Soğan suyu saç uzatır mı?

Soğanın hem haşlanması ile elde edilen suyu hem de direk sıkılarak elde edilen taze suyu saç için faydalıdır. Soğanı sadece rendeleyerek çıkan suyunu ince bir süzgeçten geçirerek de soğan suyu hazırlamak mümkün. Saç köklerini güçlendirerek saçın hızlı uzamasını ve yeni saç oluşmasına yardımcı olur. Soğanla saç uzatma kürleri ile ilgili bu yazımızda farklı tarif ve uygulama şekilleri var.

Evde hazırlanan doğal saç maskeleri

Saç için yumurta maskesi

Yumurta içerdiği yüksek protein ile saç foliküllerini uyarır ve saçların sağlıklı uzamasında büyük rol oynar. Özellikle sarısında yer alan A vitamini sebum üretimini destekler, saç köklerini uyararak saçların çabuk uzaması için yardımcı olur.

Hızlı saç uzatmak için 1 yumurtayı iyice çırpıp 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırın. saç diplerinden saç köklerine kadar masaj yaparak uygulayın. Yarım saat beklettikten sonra ılık su ile durulayın.

Ballı saç maskesi

Balın güçlendirici etkisi saç dipleri için de faydalıdır. Saç uzamasına direk etkisi olmasa da yıpranan saçları onararak sağlığına tekrar kavuşmasına yardımcı olur. Sağlıklı saç çabuk uzar!

1 tatlı kaşığı bal ve 1 yumurtanın sarısını iyice çırpın. Saç köklerinden başlayarak 4-5 dakika boyunca masaj yaparak saçınıza iyice nüfus etmesini sağlayın. 30 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile durulayabilirsiniz.

Zeytinyağı ile saç bakımı

Zeytinyağının sağlıkla ilgili faydaları saymakla bitmez. Saç bakımı da bu alanlardan biri.. Saçları nemlendirme, daha güçlü saçlar ve nemlendirme gibi konularda etki sağlayabilirsiniz. Yalnız burada en önemli ayrıntı saf zeytinyağı kullanmanızdır. Organik ve iyi kalitede zeytinyağı ile saçlarınız parlak ve güçlü olacaktır.


Zeytinyağı saç uzatır mı?

Zeytinyağının saçlara faydası ilk olarak dökülmesini engellemektir. İçerdiği antioksidanlar ile saça sağlık katar. Saçı nemlendirir, besler ve yumuşatır. Saç derisine yaptığı bakım ile saçın kolay uzamasına yardımcı olan gıdaların başında gelir.

Zeytinyağının direk saça uygulanması en büyük kolaylığıdır. Zeytinyağını ılıtarak kullanmak etkisini arttırır. Çok kısık ateşte, yakmadan az miktarda ısıtarak direk saç köklerine ve uçlarına uygulayabilirsiniz. Ayrıca hızlı saç uzatmak için lavanta yağı ve badem yağı katarak daha fazla fayda sağlayabilirsiniz.

Saç için zeytinyağı maskesi

Hızlı saç uzatma yöntemleri için eczaneden temin edebileceğiniz E vitamini kapsülleri ile zeytinyağını kullanarak evde saç bakımı için sağlıklı bir maske yapabilirsiniz. Malzemeler ise oldukça basit.. 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı bal, 1 adet E vitamini kapsülü. Bu üç malzemeyi iyice karıştırıp saç boyamada kullanılan fırça yardımı ile saçlarınızı tutamlara ayırarak boyar gibi fırça ile sürerek uygulayın. Bir saç bonesi geçirerek mümkünse 1-1.5 saat saçınızda kalmasını sağlayın. Sonrasında iyice durulayarak yumuşak bir şampuan yardımı ile yıkayın.

Cevap bırakın