Menu
in ,

Zencefil ile Hızlı Saç Uzatma

Uzun saç sevenler ya da saçlarındaki kırıkları yeni aldırmış olanlar hızlı saç uzatmak için çareler arar durur. Saç uzaması saç yapısına bağlı olarak kişiden kişiye değişse de saçlar her ay belli oranda uzama sağlar. Fakat saç dökülmesi, saçların cansızlaşması, kepek ve başka saç derisi problemleri yüzünden bu uzama yavaşlayabilir. Böyle durumlarda saç uzamasını desteklemek için hızlı saç uzatma kürü ve saç uzatma yöntemleri ile önlemler alınmalıdır.

Saç için zencefil

Tropikal iklimlerde yetişen, Hindistan’da ve Çin’de geleneksel tıp alanında oldukça yaygın olarak kullanılan bu bitki hem yaş halde hem de toz şekilde sıklıkla bulunur. C, E, B6 vitaminleri, kalsiyum, demir, magnezyum, çinko ve protein gibi birçok madde açısından zengindir. Soğuk algınlığı, grip, öksürük, mide rahatsızlıkları, migren gibi rahatsızlıklarda kullanıldığı kabul görmekte ve bilinmektedir. İçeriğindeki zengin mineraller ve saça faydalı vitaminler açısından da saç bakımında kullanılan bitkiler arasındadır.

Zencefil ile saç uzatma

İçeriğinde bulunan yağ asitleri ile saç köklerini uyarır, vitaminler ile saç köklerini besler ve bu sayede saçların hızlı uzamasına etki eder.

Zencefil saça nasıl uygulanır?

Birkaç basit tarif ile evde kolayca uygulayabileceğiniz zencefil kürü ile saçlarınıza bakım yapabilirsiniz. Zencefil suyunu hazırlayarak saçlarınıza direk uygulayabileceğiniz gibi zencefil maskesi ile de bakım kürü hazırlayabilirsiniz. Zencefil kokusu itibari ile rahatsız etmediği için durulamaya ihtiyaç yoktur. Zencefil ile saç bakımı bu şekilde kullanım kolaylığı sağlar.

Zencefil suyu ile saç uzatma

1 kök zencefili rendeleyerek içerisine 1 su bardağı su ekleyin. Kaynamaya başladıktan sonra altını kısın ve kısık ateşte 5 dakika kaynatın. Ilındıktan sonra süzgeç yardımı ile sadece suyu alın. Yıkanmış, temiz saçlarınıza saç diplerine uygulayın. Durulama gerektirmediği için kolay bir kürdür. Aynı zamanda önceden hazırladığınız zencefil suyunu banyoda bulundurursanız her banyodan sonra son durulama suyuna ekleyebilirsiniz. Bu şekilde düzenli uyguladığınızda saç köklerinizdeki dolaşım hızlanır ve bu sayede sağlıklı saç uzamasında etkili olur.

Zencefil maskesi hazırlama

1 yemek kaşığı kadar ince şekilde rendelenmiş taze zencefil kökü üzerine 1 yemek kaşığı saf zeytinyağı ilave edin. Ezerek iyice karıştırın. Karışımı saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Yarım saat kadar beklettiğinde saç köklerinizin ısındığını hissedeceksiniz. Bu şekilde saç diplerinizde kan dolaşımı hızlanırken aynı zamanda vitamin ve minareller ile saç bakımınız tamamlanmış olacaktır. Yarım saat sonunda normal şekilde şampuanlayıp saçlarınızı arındırabilirsiniz.

Cevap bırakın