in

ŞaşırtıcıŞaşırtıcı

Saçım Neden Dökülüyor?

Saçlarım neden dökülüyor?

Öncelikle saç dökülmesinin doğal olduğunu belirtelim. Ama tabi makul miktarlarda… Günde 50 ila 100 tel saçın dökülmesinin saçlarının yenilenmesi için normal bir süreç olduğunu belirtiyor uzmanlar. Fakat her elinizi attığınızda tutam tutam avucunuz saç doluyorsa, ya da her banyodan sonra yerler dökülen saçlarınız ile doluysa bir şeyler ters gidiyor demektir. Saç dökülmesine karşı önlemler almak gerekir.

Peki saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?

Yeterince protein almıyor olabilir misiniz?

Protein beslenme piramidimizin önemli noktalarından biri olmasının yanı sıra yeni saç yapımına yardımcı olur. Her öğünde protein aldığınıza dikkat edin. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre protein eksikliği durumunda saçınızdaki dökülme artabilir ve saç uzaması yavaşlar. Yine bu araştırmada kadınların günde 46 gr protein alması gerektiği yazıyor. Sadece et değil çeşitli gıdalardan da protein alabilirsiniz. Mesela bakliyatları daha fazla tüketmenizi öneririz.

Demir eksikliği saç dökülmesini hızlandırır

Beslenmenizde mutlaka demir içeren gıdalardan yeterince aldığınıza emin olun. Eğer son zamanlarda saç dökülmesi arttı diyorsanız demir eksikliği saç dökülmesi sorununa neden olabilir. 19 ile 50 yaş aralığındaki kadınların günde 18 mg ve 51 yaş üstü kadınların günde 8 mg demir alması gerektiğini iletiyor uzmanlar. Ne kadar demir alımına ihtiyacınız olduğunu ve ilaç takviyesine doktorunuz karar verecektir ama siz saç dökülmesine karşı demir açısından zengin yiyeceklerle beslenmeye dikkat edin.


Saç Dökülmesinin Nedenleri

Stres altında mısınız?

Yoğun stresli durumlar saç dökülmesi sorununu arttırabilir. Stresten saç dökülmesi nasıl önlenir diyorsanız öncelikle size sıkıntı yaratan konunun kaynağına inmeli. Bu dönemin geçici olduğunu düşünerek beslenmenize ve saç bakımınıza her zamankinden daha fazla destek vermenizi tavsiye ederiz. Saç dökülmesine karşı evde bakım önerilerimiz için bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yanlış ürün kullanımı saç sağlığınızı olumsuz etkiler!

Saçınıza uygun olmayan saç bakım ürünleri kullanımı saç dökülmesine sebep olabilir. Şampuan, krem, saç bakım yağları, saç şekillendirici ürünler seçerken saç tipinize uygun olanları seçmenizi öneriyoruz. Birçok markada saçınız için harikalar yaratacağını vaat eden farklı saç bakım ürünleri bulunmaktadır. Fakat siz temiz bir içeriğe sahip olduğunu düşündüğünüz, doğal ürünleri tercih etmeye çalışın. Bu sayede saç dökülmesine karşı önlem alabilirsiniz.

Isı ile saç şekillendiriciler saç döker mi?

Saç düzleştirici veya saç maşası gibi yüksek ısı ile saç şekillendirici aletler sık kullanımı saçlarınızı yıpratır ve dökülmelerine sebep olur. Bu aletleri daha seyrek kullanmanız ve kullanmadan önce koruyucu ürün kullanmanızı öneririz. Ayrıca saç şekillendiriciler saçı döker mi diye soranlar için bu yazımızı okumanızı öneririz.

Hamilelik ve doğum gibi hormonel değişiklikler

Hamilelik vücudunuzda sayısız değişikliğe yol açar. Östrojen seviyeleriniz değiştiği için saçınızın dökülmesine neden olur. Ama doğumdan sonra hamilelik sırasında kaybettiğiniz saçları kısa zamanda geri kazanacağınıza emin olabilirsiniz.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yorumlar

0 yorum

John Frieda’ya Göre Kısa Saç Kimlere Yakışır?

Saçını Boyatan Herkesin Saç Renkleriyle İlgili Bilmesi Gerekenler