in

Günde Kaç Tel Saçınız Dökülüyor?

Denizli Devlet Hastanesi Cildiye Uzmanı Dr. Ali Yaşar, günde 80 telden fazla saçı dökülen kişilerin, saçlarını kaybetme riski taşıdığını söylüyor.

Saç dökülmesinin, önemli deri hastalıklarından biri olduğunu ifade eden Yaşar, “Saç dökülmeleri, iz bırakan ve iz bırakmayan olarak ikiye ayrılır. İz bırakan saç dökülmeleri yanıklar, saçlı derideki ameliyat izleri, bazı mantar hastalıkları, çeşitli deri hastalıkları seyrinde ve çoğu kez saçlı deri içerisinde bölgesel dökülme alanları şeklinde görülen dökülmelerdir. Dökülen saçlar tekrar çıkmayacağı için erken teşhis ve tedavi bilhassa önemlidir.” dedi.

İz bırakmayan dökülmelerde, sebep ortadan kaldırıldığı takdirde saçların tekrar çıkma ihtimalinin yüksek olduğunu vurgulayan Uzm. Dr. Yaşar, “İz bırakmayan saç dökülmelerinde en sık neden kansızlığın bazı şekilleri, özellikle demir eksikliği anemisidir. Bunun dışında vitamin B12, folik asit ve çinko gibi vitamin ve element eksiklikleri de bu tip dökülmeye sebep olmaktadır. Uzun süren çok sıkı zayıflama rejimleri bir başka nedendir. Başta kanser ilaçları olmak üzere bazı ilaçlar ve kimyasal maddeler, tifo gibi yüksek ateşli, ağır seyreden ve uzun süren hastalıklar, tiroid bezinin guatr gibi hastalıkları, geçirilen büyük cerrahi operasyonlar ve ağır psikolojik stresler, böyle dökülmelere neden olabilir.” şeklinde ifade etti.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yorumlar

0 yorum

Bu Yılın Gelin Saçı Modelleri

6 Adımda Saçtan Fiyonk Yapımı