in

Saçlarınızı Kestirmeden Önce Bir Şans Daha Verin

Sıklıkla saç şekillendirici aletlerin yüksek ısısına maruz kalan, yanlış ürün kullanımı ile kuruyan, sert fırça ve tarak kullanımı ile kırılan saçlar en kısa çözüm olarak her uçlarından aldırılır. Bunun sonucunda ise saçlarım uzamıyor diye şikâyet ederiz. Saçlarınızı kestirmeden önce bir kez daha düşünün. Evde yapabileceğimiz saç bakımı önerileri ile yıpranmış saçlarınızı canlandırabilirsiniz. Kırık saçlara bakım tahmin ettiğinizden daha kısa sürede ve evde her zaman bulunabilecek malzemeler ile yapılabilir.

Kırık saçları onarmak için doğal yöntemler

En favori malzeme evde en kolay bulunan zeytinyağıdır. İçeriğindeki zengin E vitamini saçı besler ve canlandırır. A, D ve K vitaminleri ile hücreleri yeniler, onarır. Bulunması kadar uygulaması da kolaydır. Saç uçlarınıza zeytinyağını geceden sürüp yatın. Saçlarınızı bir bone veya toka yardımı ile toplarsanız fazla yağın etrafa bulaşmasını önlersiniz. Sabaha kadar zeytinyağı saçlarınıza iyice etki edecektir. Sabah besleyici bir şampuan ile yıkayabilirsiniz. Haftada 2-3 kez uygulamak suretiyle 2 ay boyunca düzenli bu maskeyi yapın. Farkı hissedeceksiniz.

Yumurta, bal ve zeytinyağı maskesi

1 yumurtanın sarısı, 1 tatlı kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı zeytinyağını iyice karıştırın. Protein açısından zengin bu maske ile saçlarınızdaki kırıkları onarabilirsiniz. Saçlar için yumurta maskesi karışımını saç köklerinden uçlarına kadar yayın. Yaklaşık 1 saat beklettikten sonra durulayın. Haftada bir kez uygulamanız yeterlidir. Saçlarınızdaki iyileşmeyi görebilmek için 2-3 ay boyunca düzenli tekrarlayın.

Eğer saç düzleştirici ya da saç maşası gibi ürünleri sürekli kullanıyorsanız. Her kullanımdan önce saçınıza mutlaka koruyucu ürün uygulayın.

Evde saç bakım kürleri uygulayanlar için önerimiz, saç maskelerini yıkarken her zaman ılık su kullanmanız. Sıcak su saçlarınızın daha narin olmasına sebep olur. Ayrıca özellikle yumurta içeren maskelerde sıcak su ile yumurtanın pişmesi gibi istenmeyen sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz.

Yine faydalı olabilecek bir tavsiyemiz ise evde kolay saç bakımı yapmak için bone, küçük spreyli şişe ve yumuşak uçlu bir fırça her zaman elinizin altında bulunması gereken bir malzemedir.

Saça badem yağı bakımı

Antioksidan, E vitamini ve protein açısından zengin olan badem yağı, yıpranmış saçlar için maske yapımında kullanılabilir. Badem yağının saça faydaları düşünüldüğünde, 2 haftada bir zeytinyağı ile karıştırılarak maske yapılması sizi kuaför yolundan döndürebilir. 1 tatlı kaşığı tatlı badem yağı ile aynı miktarda zeytinyağını karıştırın. Hem saç uçlarına hem de saç diplerine sürün. Yaklaşık 1 saat bekledikten sonra yıkayın. Unutmayın sağlıklı saç uçları için önce sağlıklı saç derisi gereklidir. Saç bakım maskelerini uygularken aksi belirtilmedikçe kökten uca kadar masaj yaparak uygulayın.

Unutmayın yıpranmış saçlar için evde bakım hem zahmetsiz, hem de ucuz bir yöntemdir.

Avakado ile saç bakımı

C ve E vitaminleri açısından zengin olan bu tropikal meyve saçı onarır ve canlandırır. 1 avakadonun kabuklarını soyduktan sonra çatal yardımı ile ezerek püre haline getirin. İçine 1 tatlı kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı ilave ederek kremsi bir kıvama getirin. Saç uçlarına bolca olmak üzere saç köklerine kadar yedirin. Genelde tüm maskelerde olduğu gibi 45 dakika-1 saat arası bekleme yeterlidir. Sonrasında ılık su ile durulayın ve normal şekilde şampuanlayın.

Yorumlar

Cevap bırakın
  1. Ben uzun süre kırık saç ile mücadele ettim. Sürekli kestiriyordum. Uzun saç resmen hayal olmuştu ama evde keratin bakımı yapmayı keşfettim ve saçlarımı uzatmaya başladım. Katkısız keratin yüklemesi saçlarda gerçekten mucize yaratıyor. Herkese tavsiye ederim. Bu arada saçlarım hem gürleşti hem de hızla uzuyor.

  2. Yumurta ve yağ maskeleri bence saçı yıpratmadan önce kullanılması gereken maskeler. Kesinlikle çok faydalı ama saç elden gittikten sonra keratinden başkası kurtarmıyor maalesef. Ben saçımı mahvettikçe evde doğal keratin yüklüyorum. Daha çok işe yarayanını görmedim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yorumlar

0 yorum

Bahar gelinleri için saç önerileri

Yüz Şekillerine Uygun Saç Ayrımı