Menu
in

Saça Parlaklık Veren 6 Doğal Yöntem

Saçı doğal yollardan parlatmanın en etkili yollarını araştırdık.

MAYONEZ 

Mayonez saç parlatma için en çok başvurulan yöntemlerden. İçindeki yumurta hem saçı besliyor, hem de saçlarınızın canlı ve parlak görünmesini sağlıyor. Yalnız yağlı saçların dikkat etmesinde fayda var, yağlı saç yapısında saç diplerine mayonez uygulamak saçın daha da yağlanmasına neden olur.  O sebeple saç diplerinize değil, boynunuzdan ve çenenizden aşağıda kalan kısma mayonezi uygulamalısınız. Kuru saça sahip kişiler ise, saçlarının tümüne mayonez uygulayabilir, mayonez nemlendirme görevi de göreceğinden saçlarınız parlarken, neme de doymuş olur.

Uygulanışı

Mayonezi saçlarınıza iyice yedirin ve streç film ya da saç boneleriyle saçınızı sarın. 1.5 saat kadar bekletip sonrasında duş alabilirsiniz. Saçlarınız ışıl ışıl ve yumuşacık olacak.

YUMURTA

Yumurta doğal saç bakım maskelerinin başrol oyuncusu görevinde. Saçı parlatmasının dışında nemlendirir, kırılmaları önler, dökülmelere son verir, saçı besler ve yumuşatır. Yumurta içeren maskeleri sık sık uygulamaktan çekinmeyin.

Uygulanışı

2 ile 4 yumurtada kadar kırın, yumurta miktarına saç uzunluğunuza göre karar verebilirsiniz. Sonra yumurtanın sarılarını beyazlarından ayırıp, sarıları zeytinyağı ile karıştırın. Saçınızı yıkadıktan sonra bu karışımı uygulayın. 5-6 dakika bekleyip ılık su ile sonrasında da soğuk su ile durulayın.

YOĞURT

Yoğurt saç uzatma özelliğiyle de saç baskım maskesi olarak uygulanan besinlerden biri. Bunun yanında saça parlaklık kazandırıyor. Mat görünümden şikayetçi olanlar gönül rahatlığıyla uygulayabilir.

Uygulanışı

Yoğurdu tüm saçınıza uygulayın ve saçlarınız sarın. Yarım saat, daha doğrusu yoğurt katılaşana kadar bekletip saçınızı şampuanlayın ve kremleyin.

ALOE VERA VE BAL

Aloe vera saç kuruluğunu gidermek, saça parlaklık vermek, saç köklerini güçlendirmek için kullanılır. Balın ise yıpranmış saçları onarma, saça ışıltı verme özelliği vardır.

Uygulanışı

Aloe vera ve balı eşit miktarda karıştırın. Koyu renkli saçlar bunu yaparken dikkat etmeli. Çünkü bal saç rengini açabilir. Kumral ve sarışınlar için bu dha uygun bir yöntemdir. Bu yöntemde dikkat edilecek şey aloe veranın içinde alkol olmaması, kesinlikle doğal olmalı. Bal ve aloe verayı karıştırıp saça uygulayın ve 15 dk bekletip saçlarınızı yıkayın.

SİRKE

Sirke yöntemiyle saç parlatmada elma sirkesi daha iyi sonuç verir. Saç bakımı için diğer sirke çeşitlerine oranla en uygunu elma sirkesidir.

Uygulanışı

Duşa girip saçlarınızı şampuanlayın ve kremleyin. Duştan çıkmadan önce iki bardak sirkeyi bir bardak su ile karıştırıp saçınıza masaj yapın.  5 dakika kadar sonra soğuk su ile durulayın.

BİRA

Biranın saça parlaklık canlılık kazandırma, saç rengini açma ve saç uzatma gibi pek çok olumlu etkisi vardır.

Uygulanışı

Saçınızı normal bir şekilde yıkayıp nemlendirin, duştan çıkmadan önce saçınıza bira döküp masaj yapın 5-10 dakika beklettikten sonra saçlarınızı durulayın.

Cevap bırakın