in

Saç Dökülmesini Önleyen Besinler

Saç bakımında beslenmenin önemi

Saçlarınıza iyi baktığınızı düşünüyor fakat neden döküldüğüne anlam verebiliyor olabilirsiniz. Saçlarınız için yaptığınız bakımlar sağlıklı bir saça kavuşmamızda ne kadar önem taşıyorsa beslenme şekliniz de aynı derecede önem taşımaktadır. Saç dökülmelerini önlemek için neler yiyebileceğinizi listeledik.

Ancak saç dökülmesinin kalıtsal nedenlerden de kaynaklanabileceğini unutmamalısınız. Kalıtsal nedenler gibi bir diğer neden de; hastalık olabilir. Eğer ki bir anda ciddi bir dökülme meydana gelmeye başladıysa doktora başvurmanız en sağlıklısı olacaktır. Fakat onun dışında beslenmenize özen göstererek bu sorunu büyük ölçüde ortadan kaldırabilirsiniz. Çünkü yiyeceklerden aldığımız vitamin ve mineraller kan dolaşımı ile saç köklerine ulaşır ve bu sayede saçlarımızı koruyup güçlendirir. Beslenmemize dikkat etmediğimizde ise mat, kırılgan saçlara ve saç dökülmelerine sebebiyet verebiliriz.

Saç Dökülmesini Önleyen Besinler

  • Meyveler
  • Kuruyemiş
  • Deniz ürünleri
  • Fasulye
  • Tavuk, Hindi
  • Havuç
  • Yoğurt
  • Sebzeler

Biraz ayrıntıya girerek örneklerle bazı besinlerin etkilerinden de bahsedelim.

Meyvelerden Mandalina, C vitamini açısından zengin içeriği ile kolajen üretimini arttırır. Kolajen ise saç tellerini besler. Ayrıca içeriğindeki B vitamini ile saçların hızlı uzamasına yardımcı olur.

Kuruyemişler, E vitamini, selenyum ve çinko bakımından zengindir. Bu içerikler saç yapısını güçlendirir. Ceviz saç kırılmalarını önlemede, kaju ise saçın hızlı uzamasında etkili olduğu bilinen kuruyemişlerdendir.

Deniz ürünlerinden Somon, Omega 3 yağ asitleri açısından zengin olduğu için sağlıklı ve canlı saçlara sahip olmamıza yardımcı olur.

Sebzelerden Havuç, beta karoten içeriği ile sebum üretimi arttırır. Sebum sayesinde sağlıklı saç derisine sahip olursunuz. Sağlıklı saç derisi de kepeksiz ve nemli saçlar demektir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yorumlar

0 yorum

Saç Dökülmesine Bitkisel Çözüm: Karanfil

Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Sıcak Yağ Tedavisi