in , ,

Saç Bakımında Akla Takılanlar

Bilgi kirliliğinin oldukça arttığı ve nerede türetildiği belli olmayan fikirlerin kopyala yapıştır yöntemi ile binlerce siteye yayıldığı günümüzde saç bakımı ile ilgili verilen bilgiler, tarifler, maske ve karışımların da güvenirliğinden şüphe etmeye başladık.

Bu konuda yaşanan kafa karışıklığını önlemek için öncelikle doğada bulunan, güvenerek yiyip tükettiğimiz hiçbir maddenin size zararlı olmayacağını belirtelim. Yani nasıl C vitamini açısından zengin besinleri tüketerek hastalıklardan korunacağımızı ve bağışıklık sistemimizin güçleneceğini biliyorsak aynı şekilde C vitamini veya protein açısından zengin maddelerin saçımızı da güçlendireceğini biliriz.

Sağlıklı saçlar için gerekli olan tüm maddeler aslında yediğimiz besinlerde mevcuttur. Tüm vücudumuzun sağlığı gibi saçlarımızın da canlı, parlak ve sağlıklı olması dengeli ve sağlıklı beslenme ile mümkündür. Fakat hava kirliliği, güneşin zararlı ışınları gibi çevresel faktörler ile saç şekillendirmede kullandığımız ağır kimyasal içerikli ürünler ve ısı ile şekillendirme aletlerinin kullanımı sebebi ile saçlarımız yıpranır, cansızlaşır ve dökülebilir. Bu dönemlerde saç bakımı için dışarıdan destek vermemiz gerekir.

Hem uzmanların belirtiği hem de hepimizin geçmişten gelen bilgilerin aktarılması ile bir şekilde duyduğumuz saça iyi gelen yağlar, bitkiler ve besinler vardır. B3, B5 vitaminleri ile E ve C vitaminleri, ayrıca çinko, kükürt ve oksit gibi mineraller, antioksidanlar saç bakımında kullanılan ürünler arasında yer almaktadır. Bu maddeleri içeren her türlü bitki, yağ ve gıda maddesi ile yapılan kürler ise saç bakımında ve saç uzatmada en etkili yöntemler arasında yer aldığı bilinmektedir. Ayrıca günlük olarak tükettiğimiz yumurta, bal, zeytinyağı, muz gibi her zaman elimizin altında duran besinler ile de saç bakımında etkili formüller üretilebilir.

Tüm kış elimizden düşürmediğimiz zencefil de saç bakımında özellikle Hindistan’da kullanılan ve oradan tüm dünyaya yayılmış bir bitkidir. Tropikal iklimlerde yetişen zencefil iyi bir oksidan olmasının yanı sıra yüksek kalsiyum içeriği, B ve C vitaminleri açısından güçlü olması gibi sebepler ile yaş ve kuru(toz) halde tüketilen bilinen ve sevilen bir bitki olmuştur. Saç için zencefil kullanımı ve zencefil ile saç uzatma yöntemleri için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Cevap bırakın
  1. Gerçekten çok başarılı bir yazı olmuş Saçlarım artık eskisinden çok daha güzel olacak, buna inanıyorum. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yorumlar

0 yorum

Yazın En Taze 6 Saç Stili

Yeni Trend: Kolyeleri Saç Aksesuarı Olarak Kullanmak