in

Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Nemlendirici ve Yapılandırıcı Maske

Kuru, gözenekli ve kırılgan saçlar sağlıksız ve cansız görünür. Bununla birlikte sağlıklı saça göre çok daha kolay yıpranır. Saç kuruluğu, hava, güneş, ısılı şekillendiriciler gibi pek çok faktöre bağlı olarak meydana gelebildiği gibi saçın doğal yapısı da kuruluğa meyilli olabilir. Her iki durumda da saça nem vererek saçı besleyecek kürleri düzenli olarak uygulamak gerekir.

Kuru ve yıpranmış saçlar için yapılandırıcı maske tarifi
Malzemeler:

1  avokado
1 yemek kaşığı bal
Yarım çay bardağı süt
Yarım çay bardağı zeytinyağı

Avokadoyu ortadan ikiye bölüp bir kabın içerisinde kabuklarından ayırın. Üzerine yarım çay bardağı zeytinyağı, yarım çay bardağı süt ve bir yemek kaşığı bal ilave edin. Tüm malzemeleri ezerek karıştırın. Diplerden başlayarak tüm saçınıza uygulayın.  1 saat bekletin ve ılık su ile durulayın. Ayda iki kez uygulayabilirsiniz.

Avokadonun saça faydaları
Avokadonun  yıpranmış saçların eski görünümüne kavuşmasında yardımcı olarak kullanımı eski Mısır tarihine dayanır. Onarıcı, yapılandırıcı müthiş bir özelliği var. Dünyanın en doğal besinleri arasında yer alan avokado, Potasyum, bakır, fosfor,  A, B, C, E ve K vitaminleri açısından oldukça zengin bir meyvedir. Nemlendirici özelliği ile kuru saç bakımında tercih edilir. Saç diplerini besler, saç derisini sağlıklı hale getirir.

Balın saça faydaları
Bal, B1, B2, B3, B5 VE B6 vitaminleri açısından oldukça zengin bir besindir. Demir, kalsiyum, sodyum, potasyum gibi minerallerden oluşur. Özellikle yıpranmış ve kuru görünüme sahip saçlar için etkilidir. Saçı nemlendirir, pullanma ve kaşıntı  gibi saç derisi problemlerinin önüne geçer.

Sütün saça faydaları
A ve C vitamini açısından zengin besin kaynağı olan süt, yüksek oranda kalsiyum ve potasyum içerir. Demir ve protein değeri bakımından zengindir.  Saçların parlak ve canlı olmasını sağlar. Yüksek besin değerleri saç hücrelerinin yenilenmesine ve saçın onarılmasına etki eder.

Zeytinyağının saça faydaları
E ve K vitaminleri açısından çok zengin olan zeytinyağı aynı zamanda kalsiyum, demir potasyum ve sodyum içerir. Kuru saç bakımında tercih edilir, saçları yumuşatır, saç köklerini kuvvetlendirerek saç dökülmelerinin önüne geçer.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yorumlar

0 yorum

Yağlı Saç Görümünden Kurtulmanın Doğal Yolu: Mısır Unu

Kış İçin Saç Modelleri