in ,

Kabaran Saçlar İçin Etkili Çözümler

Genellikle kalın telli, dalgalı ve kuru saçlarda saç kabarması meydana gelir. Dalganın, kalın telin yarattığı hacim ve kuruluğun sebep olduğu elektriklenme nedeniyle saçlar kabarır. Ancak doğru saç bakım ürünleri ve bakım yöntemleri ile bunu kontrol altına mümkün.  Bunlar dışında bir de kullanma alışkanlıkları ve kullanış şekillerinin gözden geçirilmesi gerekir.

   • Kabarmanın en büyük nedeni nemdir. Havadaki nem saçın gövdesini genişletir. Bunun önüne geçmek için, saçınıza nem veren uygulamalar yapmalısınız. Saçlarınız kalın telliyse, durulanmayan kremler, serumlar uygulayabilirsiniz. Böylece nemin saçlarınıza girmesini önlersiniz. İnce telli saçlara sahipseniz aşırı krem kullanımından kaçınmalısınız. Hafif şekillendiriciler kullanabilirsiniz.
   • Saç ile temasınızı en aza indirin. Özellikle kuruduktan sonra saçlarınıza dokunmayın, bu elektriklenmeye neden olur.
   • Sakinleştirici ve nemlendirici özelliği olan bir şampuan ve krem kullandıktan sonra saçlarınızı banyoda geniş dişli bir tarak ile tarayabilirsiniz. Banyodan çıktıktan sonra eğer ki saçlarınızı dalgalı kullanmak istiyorsanız tekrar taramamalısınız. Tekrar saçları taramak elektriklenmeye neden olacaktır.
   • Duştan sonra durulanmayan bir saç bakım yağı sürüp, saç köpüğü ve vigo ile kuruma işlemine geçebilirsiniz. Yaz aylarında ise ısı kullanmadan saçlarınızı kendi halinde kurumaya bırakabilirsiniz. Isılı şekilendiriciler saçtaki nemi azaltır, azalan nem nedeniyle saçlar elektriklenir ve kabarır. Ne kadar az ısı o kadar az kabarma.
   • Saçlar, ılık ya da soğuk su ile yıkanmalıdır. Elektriklenmenin baş nedenlerinden biri de saçı sıcak su ile yıkamaktır.
   • Saçlarınızı düz kullanmak isterseniz, saç bakım serumu ile saçları sakinleştirip sonrasında saçınızı kurutabilirsiniz. Fakat çok fazla kurutmamalısınız. Düz kalmasını istediğinizde saçları tamamen kurutmamak çok önemlidir. Uçların hafif kurutulup diplerin sakinleşmesini beklemelisiniz. Yaklaşık 5 dakika sonra tekrar kurutma işlemine geçip, fön ya da düzleştirici ile şekillendirme adımına geçmek kabarmanın ve elektriklenmenin önüne geçer.
    Kabarma ve Elektriklenmenin Önüne Geçen Doğal Yöntemler


    1- Kabarık Saçlar İçin Zeytin Yağı & Bal Bakımı
    2 yemek kaşığı bal
    3 yemek kaşığı zeytinyağıBir kap içerisinde bal ve zeytinyağını karıştırıp, dipten uca saçlarınıza yedirin. Saçlarınızı bir havlu, bone ya da streç film ile sarıp en az 3 saat bekletin.  Ilık su ile durulayın.2- Kabaran ve Elektriklenen Saçlar için Sirkeli Su

    Yarım bardak sirkeHaftada bir ya da iki gün durulama suyunuza sirke ekleyin. Sirke saçlarınızın PH değerini dengeler, elektriklenme ve kabarmanın önüne geçer

    3- Karbonatlı Su ile Kabarık Saç Bakımı

    1 bardak su
    1 tatlı kaşığı karbonat

    1 bardak su içerisine karbonatı ekleyip, saçlarınızı bu karışımla durulayın. Karbonatta sirke gibi saçın PH’ını dengeler, elektriklenmeyi önler.

    4- Yumurta ve Mayonez ile Kabarık Saç Bakımı

    1 yumurta
    2 yemek kaşığı mayonez

    Her iki malzemeyi karıştırıp saçlarınıza sürün ve 40 dakika bekletin. Sonrasında ılık su ile durulayabilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yorumlar

0 yorum

Cara Delevıngne ve Saçları

Biberiye Yağının Saça Faydaları