Menu
in

Çabuk Yağlanan Saçlar İçin Öneriler

Saçlarınızın yağlanmaması için yapacaklarınıza geçmeden önce; saç tellerinin yağlanmasının faydalarından bahsetmek istiyorum. Sanılanın aksine normal bir saç yağlanması şikâyet edilecek bir durum değildir. Çünkü saç tellerinde bulunan yağ saç diplerinizi besleyerek sağlıklı kalmalarını sağlar. Daha da önemlisi; çevresel faktörlerin saçınız üzerinde oluşturacağı zararı en aza indirir. Ancak saçlarınızda aşırı yağlanma gerçekleşiyorsa bu bir saç problemi olabilir. Çabuk yağlanan saçlara sahip birçok kişiden duymaya aşina olduğumuz ‘’daha sabah yıkadım bu hale geldi’’ aşırı yağlanan saçların ortak söylemidir.

Çabuk ve aşırı yağlanan saçlar; saçın kirli görünmesine sebep olurken, şekilsiz bir görüntü verir. Gündüz saçınıza verdiğiniz bir modelin birkaç saat geçmeden bozulması en büyük sorunlarından biridir. Neyse ki aşırı yağlı saç problemlerini en aza indirmek mümkün.

Aşırı Yağlanan Saçlar İçin Çözümler

Saç tipinize uygun saç ürünleri ve şampuanlar kullanmak en etkili silahınız. Yağlı saçlar için saç şampuanları, kremleri ve maskeleri aşırı yağlanma sorununuz için etkili ürünlerdir. Aynı zamanda saç kremlerini aşırı kullanmamaya özen gösterin. Kremler saçtan arınması zor olan ürünler olduğu için saçınızı ağırlaştırarak yağlı görünmesine neden olur.

Saçlarınızı her gün şampuanlamayın. Saçı her gün şampuanlamak öncesinde saçı kurutur; ama sevinmeyin bu kuruluk zamanla saçlarınızın daha çabuk ve daha fazla yağlanmasına neden olacaktır. Fakat saçlarınızı her gün yıkamanızda hiçbir sakınca yok. Sadece su ile yıkama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Zamanla saçlarınızın daha az yağlandığını fark edeceksiniz.

Sürekli saçlarınız ellerinizdeyse buna son vermeniz gerektiğini bilmelisiniz. Ellerinizle saçlarınıza sık sık temas etmeniz çabuk yağlanmalarına sebep olur. Aynı şekilde tarak ve saç fırçalarından da olabildiğince uzak durmalısınız.

Yine düzleştiriciler ve saç maşalarını çok fazla kullanmak saçların yağlanmasına neden olmaktadır. Sımsıkı toplanmış saçlarda saçların yağlanmasını hızlandırır. Saçlarınızı toplarken bol bırakmaya özen göstermek daha az yağlanmasını sağlar.

Son olarak etkili bir yöntem de; saçı soğuk su ile yıkamaktır. En azından son durulama suyunu soğuk su ile yaparak saç yağlanmasını önleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

Araç çubuğuna atla