in

10 Adımda Sağlıklı Saçlar

Doğal görünen, canlı ve parlak saçlara sahip olmak ışık yılı uzaklıkta değil. Saç bakımı için yüksek bedeller ödemek ve zamanınızın çoğunu kuaför salonlarında bakımlarla geçirmenize gerek yok. Günlük olarak bazı püf noktalarına dikkat etmek, saç bakımında sürekliliği sağlayacak ve güzel saçlarınızın aşırı yıpranmasını önleyecektir. Yani aslında ipek gibi saçların sırrı basit gibi görünen ve fazla zamanınızı almayacak konulara dikkat etmek, inanın sadece bu kadar. 🙂

10 adımda saç bakımı

1- Kepek sorununuz varsa, önce ondan başlayın.

Saç derinizde kepek varsa, saç kökleriniz nefes almaz ve bu da size cansız saçlar ve saç dökülmesi problemi olarak geri döner. Eczaneden alacağınız ilaç olarak satılan kepek şampuanlarını haftada bir kullanmak yeterli olacaktır. Günlük kullanım için ise doğal içerikli ve kepeğe karşı etkili bir şampuan seçin.

2- Saçlarınızı her gün yıkamayın.

Hepimizin genelde yaptığı en büyük hata her gün ve sıcak su ile banyo yapmak. Sıcak su saç yıkamak güçsüzleşmesine ve yıpranmasına sebep oluyor. Ilık su ile yumuşak formüllü bir şampuan kullanmak en iyisi. Yalnız şampuan ve saç kreminizi iyi duruladığınızdan emin olun. Bir gün yıkadığınız saçlarınızı ertesi gün duş alırken sadece soğuk su ile şampuan kullanmadan yıkamanız öneriliyor.

3- Saçlarınızı kendi halinde kurumaya bırakın.

Özellikle kış aylarında bu oldukça zor, biliyoruz. Ama saç kurutma makineleri saçlarınızın kurumasına ve uçlarının kırılmasına sebep oluyor. Sabah duş alma alışkanlığınız varsa biraz erken kalkmanızı öneririz. Ya da akşamdan yapılan saçları biraz araştırın 😉

4- Elma sirkesi mucizesinden yararlanın.

Saç bakımında elma sirkesi sık kullanılan ve sonuç alınan bir uygulamadır. Her duştan sonra saçlarınızı yıkayıp iyice duruladıktan sonra elma sirkesi ile son bir durulama yapın. Kullanımı gayet pratik. Son durulama esnasında 1 çay bardağı kadar elma sirkesini saçlarınızın üzerinden gezdirin, bir kez daha az miktar su ile durulayın. Elma sirkesi saç üzerinde asla koku bırakmadığı için rahatça kullanabilirsimiz. Ama parlak ve canlı saçlara kavuşacağınız kesin J

5- Arada şampuanınızı değiştirin.

Sürekli aynı formülasyondaki ürünü kullanmak bir süre sonra saçlarınızın ona alışmasına sebep olur. Ve uzun zaman geçtikçe beklediğiniz etkiyi alamayabilirsiniz. Mutlaka doğal içerikli bitkisel şampuanlar kullanmaya dikkat edin. Farklı markaların aynı saç sorununa odaklanmış ürünleri ya da aynı markanın farklı ürünlerini kullanabilirsiniz. Arada bebe şampuanı kullanmanız da faydalı olabilir.

6- Asırlardır başvurulan kaynak; zeytinyağı

Saç bakımında zeytinyağının faydaları hemen herkes tarafından test edilmiş ve onaylanmıştır. Her zaman elinizin altında bulunan bu mucizevi yağ ile saç bakımınızı da yapabilirsiniz. Nemli saçlarınıza saç boylarına ve uçlarına parmaklarınız ile yedirin. Sonrasında saçlarınızı basitçe örerek yarım saat kadar tüm saçlarınıza etki etmesini bekleyebilirsiniz. Yumuşak bir şampuan ile yıkayarak zeytinyağını kolayca akıtabilirsiniz.

7- Saç düzleştiricilerden uzak durun.

Yüksek ısı ile saç şekillendirme aletleri saçlarınızı kurutur ve yıpratır. Saç düzleştirici veya saç maşası gibi ürünlerini her gün kullanıyorsanız bir kere düşünmenizde fayda var. Eğer dalgalı saçlardan hoşlanıyorsanız maşasız saç yapımı ile daha önce paylaşmış olduğumuz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.  Saç düzleştiriciyi ise düşük ayarda ve öncesinde saçlarınıza koruyucu ürün sürerek kullanmanız daha iyi olacaktır.

8- Kuru şampuan kullanın.

2. gün saçları için en iyi çözüm önerilerinden biri de kuru şampuan kullanmaktır. Eğer saçlarınız yağlanmaya eğimli ise daha canlı ve volümlü görünmesi için kuru şampuandan yardım alabilirsiniz. Gün içinde saçlarınızı öne eğin ellerinizle kabartın ve saç köklerinden itibaren kuru şampuan sıkın. Kuru şampuanlar aynı zamanda at kuyruğu ve saç örgüsü modellerinde de saçlarınızın hacimli görünmesini sağlar.

9- Doğal saç fırçası kullanın.

Saçlarınızı tararken onlara zarar verme yüzdesi çok yüksektir. Yanlış fırça seçimi ve fırçayı yanlış kullanmak yüzünden saçlarınız daha fazla yıpranabilir. Doğal kıllardan üretilmiş ve yumuşak bir saç fırçası tercih edin.

10- Saç renginizde değişiklik istiyorsanız boya yerine doğal malzemeler kullanın.

Arada sırada hepimiz saçlarımızda köklü değişikliklere gitmek isteriz. Bunun için kuaförde yüklü tutarlar harcamak ve kozmetik boyalar ile saçlarınıza zarar vermek istemiyorsanız saç rengini değiştirmek için doğal yöntemler kullanabilirsiniz. Kahve tonlarındaki saçlarınıza biraz ton ve parlaklık katmak için koyu demlenmiş bir büyük kupa kahve ile durulama yapabilirsiniz. Örneğin saçlarınızı sarı tonlarda biraz açmak için papatya suyu ve ıhlamurdan destek alabilirsiniz. Doğal saç boyama yöntemleri için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Yorumlar

0 yorum

Saça Parlaklık Veren 6 Doğal Yöntem

Evde Doğal Saç Boyası Yapımı